Ekonomi

ABD Tüketici Güveni Haziran’da Yükseldi

YENİ ABD’de Michigan Üniversitesi tarafından ölçülen tüketici inanç endeksi, Haziran’da aylık bazda 4,7 puan artarak 63,9’a ulaşarak son 4 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Michigan Üniversitesi, Amerikalı tüketicilerin eğilimleri doğrultusunda hazırladığı Haziran ayı tüketici güven endeksi öncü verilerini açıkladı.

Buna göre Haziran ayında tüketici güveni bir önceki aya göre 4,7 puan artarak 63,9 oldu. Piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen tüketici güven endeksinin bu dönemde 60’lık fiyatı alması bekleniyordu. Mayıs ayında tüketici güven endeksi 59,2 olarak gerçekleşti.

Amerikalıların mevcut mali koşullara ilişkin değerlendirmelerini ölçen mevcut ekonomik koşullar endeksi, Haziran ayında aylık 3,1 puan artışla 68’e yükseldi.

Tüketicilerin uzun vadeli öngörülerini yansıtan tüketici beklentileri endeksi bire bir dönemde 5,9 puan artarak 61,3’e yükseldi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tüketici Anketleri Müdürü Joanne Hsu, enflasyondaki düşüş ve borç limiti krizinin çözülmesiyle artan iyimserliğin yansıması olarak tüketici güveninin son 4 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti.

Tüketici güveninin bir yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 28 daha yüksek olduğunu vurgulayan Hsu, gelir beklentileri yumuşadıkça güvenin tarihsel standartlara göre düşük kalmaya devam ettiğini kaydetti.

Tüketicilerin birçoğunun hala gelecek yıl ekonomide zor günler beklediğinin altını çizen Hsu, kısa vadeli enflasyon beklentilerinin Haziran ayında yüzde 3,3’e gerileyerek Mart 2021’den bu yana en düşük seviyeyi kaydettiğini söyledi.

Uzun vadeli enflasyon beklentilerinin yüzde 3 olduğunu belirten Hsu, bunun pandemiden önceki 2 yılda görülen yüzde 2,2-2,6 aralığının üzerinde kaldığını kaydetti.

babadag-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu