Haber

İski: Sudaki Kayıp-Kaçak Oranı Yüzde 20’nin Altına Düştü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kurumu İstanbul Su ve Kanalizasyon İşletmesi (İSKİ), çalışmalar sonucunda kentte 2019’da yüzde 22,31 olan kayıp-kaçak oranının belediyenin prestijiyle yüzde 19,45’e düşürüldüğünü açıkladı. 2022’nin sonu.

İSKİ’den yapılan açıklamaya göre, su kayıp-kaçak oranını azaltmak amacıyla 2019 yılından bu yana 220 yeni izole alt bölge oluşturularak daha etkin basınç yönetimi gerçekleştiriliyor. Arızalara daha hızlı müdahale edilebilmesi için içme suyu altyapısının 12 bin kilometrelik dijital ikizi kaldırıldı. Salacak-Sarayburnu Boğaz Geçiş Hattı iyileştirildi ve ekonomik ömrünü kaybeden hatlar yenilendi. Öte yandan İSKİ’nin SUTETOSKOP isimli proje ile yüzeye çıkmayan su kayıplarını önlemek için İstanbul’u sokak sokak taramaya devam ettiği belirtiliyor.

60 milyon metreküp su tasarrufu sağlandı

Tüm bu çalışmalarla birlikte 2019’da yüzde 22,31 olan kayıp kaçak oranı, 2021’de yüzde 20,52’ye geriledi. Kayıp kaçak oranı 2022’de yüzde 20 bandının altına inerek yüzde 19,45’e geriledi. Bu sayede son 3 yılda tasarruf edilen su miktarı 60 milyon metreküpe ulaşarak, kentte neredeyse yeni yapılan baraj kadar su kaynağı sağlandı.

İSKİ GENEL MÜDÜRÜ BAŞA: HEDEFİMİZ YÜZDE 15

Hedeflerinin İstanbul’daki kayıp ve kaçak su oranını yüzde 15’e indirmek olduğunu belirten İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Suyun her damlası çok değerli. Küresel iklim değişikliği ve buna bağlı kuraklık bu önemi daha da artırıyor. İstanbul’da suyu yöneten, İstanbul’da suyun nabzını tutan kurum olarak bizler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun vizyonu doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.21 bin kilometrelik içme suyu altyapısını yönetiyoruz.Her gün ortalama 3 milyon metreküp içme suyunu hemşehrilerimize ulaştırıyoruz.Devam ediyoruz. Bu kadar büyük bir altyapıda kayıp kaçak ile uğraşmamız, 2022 sonunun prestijiyle bu oranı yüzde 20’nin altına mutlaka indirdik.

haberamasra.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu