Ekonomi

Japonya, Rusya’nın arz endişeleri nedeniyle ABD ve Avustralya’dan LNG temin ediyor

Enerji güvenliğini sağlamaya yönelik stratejik bir hamle olarak Japonya, uzun vadeli sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tedariki için müttefikleri Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek daha fazla yöneliyor. Bu değişim, Japonya’nın Rus tedarikçilerle olan önemli LNG sözleşmelerinin 2030’ların başında sona ermesini beklediği bir dönemde gerçekleşiyor.

Japonya’nın en büyük enerji üreticisi olan JERA, kısa bir süre önce Woodside Energy’nin Avustralya’daki Scarborough projesinin %15,1 hissesini satın aldı. Bu satın alma, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanan potansiyel aksaklıklara yanıt olarak Japonya’nın enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye yönelik daha geniş stratejisinin bir parçasıdır.

LNG, Japonya’nın enerji portföyünün önemli bir bileşenidir ve elektrik üretiminin yaklaşık üçte birini oluşturmaktadır. Geçen yıl ithalatın %8 oranında azalarak 2009’dan bu yana en düşük seviyeye gerilemesine rağmen LNG, Çin’in ardından dünyanın en büyük ikinci ithalatçısı olan Japonya için hayati önem taşımaya devam ediyor. Ülke yenilenebilir enerji kullanımını artırıyor ve 2011’deki Fukushima felaketinin ardından bazı nükleer reaktörleri yeniden çalıştırdı.

Japon LNG alıcıları 2022’den bu yana Avustralya ve ABD’de bir keşif bloğu da dahil olmak üzere beş projede öz sermaye hisselerini güvence altına aldı. Ayrıca bu ülkelerden yıllık 5 milyon metrik tonun üzerinde, yani Japonya’nın 2023 tüketiminin %8’ini temsil eden 10 ila 20 yıllık sözleşmeler imzaladılar.

Avustralya’da 2023 ortalarında yürürlüğe giren yeni karbon emisyonu düzenlemelerine ve Ocak ayında Başkan Joe Biden tarafından yeni ABD LNG ihracat lisansı onaylarının dondurulmasına rağmen, Japonya’nın bu müttefik ülkelerden uzun vadeli tedarik arayışı devam ediyor.

Japonya’nın en büyük kamu kuruluşlarından biri olan Kyushu Electric Power, Energy Transfer’in (NYSE:ET) Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Lake Charles LNG projesinden bir hisse satın almayı düşünüyor. Bu potansiyel yatırım, Kyushu’nun Avustralya’dan sonra gaz üretimindeki ikinci doğrudan öz sermaye hissesi olacak.

Kyushu Electric İcra Kurulu Başkanı Takashi Mitsuyoshi, Kuzey Amerika ve Avustralya’dan gelen arzın istikrarına dikkat çekerek bu ülkelerin müttefik olarak değerini vurguladı. Japonya Yediler Grubunun (G7) bir üyesidir ve “Dörtlü” olarak bilinen Dörtlü Güvenlik Diyaloğunda Avustralya ile ortaktır.

Kyushu Electric’in Avustralya, Endonezya ve Rusya ile olan uzun vadeli tedarik sözleşmeleri 2027 ve 2032 yılları arasında sona erecek. Mitsuyoshi, büyüyen ekonomisi nedeniyle artan iç talep nedeniyle Endonezya’nın gelecekteki ihracat kapasitesine ilişkin endişelerini dile getirdi.

Japonya Sanayi Bakanı geçen yıl bir başka tedarikçi olan Katar’la yapılan sözleşmelerde yer alan ve kargo ticareti esnekliğini sınırlayan varış noktası maddesinin kaldırılması çağrısında bulunmuştu. Japonya Umman’la ilişkilerini arttırmış ve Inpex Malezya’da yeni arama ruhsatları almış olsa da, bu anlaşmalar Avustralya ve ABD ile yapılan anlaşmalara kıyasla daha küçük ölçekli.

Japonya’ya yönelik LNG akışları son on yılda Endonezya, Malezya, Katar ve Rusya’dan kayda değer düşüşler göstererek evrim geçirmiştir. Bu arada, ABD ve Papua Yeni Gine önemli yeni tedarikçiler haline gelmiştir. Avustralya, Japonya’nın en büyük tedarikçisi konumunu korurken Kanada gibi yeni kaynaklar da ortaya çıkmıştır. Kanada’nın ilk büyük ihracat tesisi faaliyete geçmeye hazırlanırken, Mitsubishi Corp’un bu tesisten yılda 2 milyon tondan fazla LNG alması planlanıyor.

LSEG, özellikle Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle tetiklenen enerji krizinin ardından, Japonya’nın enerji güvenliği için müttefiklerle işbirliğinin artan önemini vurguladı.

Geçtiğimiz yıl Avustralya ve Malezya’nın ardından Japonya’nın üçüncü büyük LNG tedarikçisi olan Rusya’nın Japonya’ya ihracatı 2022’den itibaren %10,7 oranında azaldı. Japonya’nın Sakhalin-2 projesiyle olan uzun vadeli sözleşmelerinin 2030 civarında sona erecek olması, Japonya’yı alternatif anlaşmalar yapmaya itiyor.

Kısmen Mitsui & Co ve JOGMEC’e ait olan Arctic LNG 2 projesi, Japonya’nın Rus gazına bağımlılığının risklerini göstermektedir. ABD’nin Kasım ayında projeye uyguladığı yaptırımlar, projenin operatörü Novatek’in mücbir sebep ilan etmesine yol açarak Mitsui’nin 13,6 milyar Yen (91,94 milyon $) tutarında ek karşılık kaydetmesine neden oldu.

Eurasia Group direktörlerinden ve ABD’nin Japonya’dan sorumlu eski ticaret temsilcisi yardımcısı David Boling, G7 üyelerinin Rus LNG’sine olan bağımlılıklarını hemen kesemeyeceklerine dikkat çekti. Bu da beklenen açığı telafi etmek için müttefiklerden LNG tedarikinin desteklenmesini gerektiriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu