Haber

Mevlüt Çavuşoğlu, İranlı mevkidaşı ile görüştü

Türkiye, Suriye ile siyasi ilişkilerini sürdürüyor.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Şam ziyaretinin ardından Türkiye’ye geldi.

Ankara’da Çavuşoğlu-Abdullahiyan görüşmesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara-Şam sınırında yeniden kurulan diyalog kanallarının ardından Ankara’da İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile bir araya geldi.

Bakan Çavuşoğlu ve Abdullahiyan daha önce baş başa görüşmüştü. İranlı bakan daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi.

Çavuşoğlu: Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz

Görüşmelerde güncel, bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alındığı belirtilirken, Suriye ile başlatılan diyaloğun da masada olduğu belirtildi.

Abdullahiyan ile ortak basın toplantısı için kameraların karşısına geçen Çavuşoğlu, Hem Türkiye hem de İran olarak Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini güçlü bir şekilde destekliyoruz.”dedim.

İsveç’e tepki: İfade özgürlüğünden bahsediyorlar

Çavuşoğlu, terör örgütü PKK’nın İsveç’teki provokasyonuna ses getirerek, şunları söyledi: “Terör propagandası ile birlikte bu eylemi teröristler yürütüyor. Vasiyetnameye baktığınızda İsveç’in bunlara bir sözü var. İfade özgürlüğünden bahsediyorlar. Bu saldırı ırkçı bir saldırıdır. Irkçılık suç mu diye cevap versinler. İsveç’te ya da değil.

“Kimse bizi kandırmaya kalkmasın”

Nefret suçu içerir. ‘İsveç’te’ kimsenin ifade özgürlüğü yoktur. Dolayısıyla bu herhangi bir suç değil’ diyerek bizi kandırmaya çalışmamalıdır. Bu bir ırkçılık ve nefret suçudur. Kozmik bedellere aykırıdır, uluslararası hukuka göre hatadır.”ifadelerini kullandı.

“Kendini aldatıyor”

Çavuşoğlu da “İsveç kelime oyunlarıyla bizi oyaladığını sanıyorsa, kendi kendini kandırdığını söylemek isterim. Ya teröristlerin döşediği mayınlara kurban gidecekler ya da imzaladığımız sözleşmeyi uygulayarak gerçeklerle yolumuza devam edeceğiz.” herkesin güvenliği göz önünde bulundurularak. İsveç’in tercihi.”ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu