Haber

Rusya, Ermenistan’a nota verdi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, son dönemde “dostça olmayan” adımlar attığı gerekçesiyle Ermenistan’a nota gönderdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Ermeni “siyasi elitlerin” son dönemde Rusya ile ikili ilişkileri ve Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) ilişkilerini sorguladığı belirtildi.

Açıklamada, Ermenistan’ın Azerbaycan’la ilişkilerin normalleşmesi için Rusya ile varılan üçlü anlaşmaların geçerliliğini de sorguladığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Bu bağlamda Ermeni yönetimi, Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) Roma Statüsü’nün onay sürecini başlatmış, Ermenistan Başbakanı’nın eşi Anna Hakobyan, Kiev’deki Nazi rejimine ve Ermenistan topraklarına insani yardım götürmek üzere Kiev’e gitmişti. ABD’nin katılımıyla “Askeri tatbikatların düzenlenmesi konusunda son günlerde bir takım düşmanca adımlar atıldı.”

Açıklamada, Ermenistan’ın Moskova Büyükelçisi Vagharshak Harutyunyan’ın bu nedenlerle Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Kendisine sert bir sunum yapıldı ve protesto notası iletildi. Notta, Ermenistan Ulusal Meclis Başkanı Alen Simonyan’ın Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü aleyhine kabul edilemez açıklamalarının yapıldığına dikkat çekildi. Mariya Zakharova ve Rusya Dışişleri Bakanlığı bir bütün olarak 6 Eylül’de bunu yaptı.”

Açıklamada, Moskova’nın Rusya ile Ermenistan’ın müttefik olarak kalacağını ve ikili anlaşmaların tam olarak uygulanacağını “varsaydığı” vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu